Jednym z najbardziej interesujących i aktualnych tematów jest opłacalność inwestycji w zakup i montaż pompy ciepła. Jest to kluczowy element przed podjęciem każdej decyzji o zakupie. Zazwyczaj, by móc ocenić i oszacować koszty wykonujemy wywiad wśród osób z najbliższego otoczenia lub wspieramy się informacjami dostępnymi na forach internetowych. W taki sposób pozyskujemy wstępną wiedzę, która niestety często mylnie buduje naszą świadomość. W celu precyzyjnego doboru pompy ciepła konieczna jest wiedza specjalisty, który podchodzi indywidualnie do każdego przypadku.
Zdecydowanie pompa ciepła będzie opłacalnym rozwiązaniem dla właścicieli budynków bez przyłącza do sieci gazowej. Koszty użtkowania pompy ciepła są bowiem znacznie niższe niż koszty ogrzewania kotłem na paliwo gazowe.
Analizując kwestie związane z opłacalnością inwestycji w pompę ciepła warto zaznaczyć fakt, że możemy wiele zaoszczędzić już na etapie projektowania oraz budowy budynku. Wiąże się to bowiem z brakiem konieczności tworzenia osobnego pomieszczenia kotłowni oraz budowy komina.
Na rynku mamy wiele rodzajów oraz wariantów pomp ciepła. Umożliwia to wybór najbardziej odpowiedniego rozwiązania dla każdego budynku i różnych potrzeb użytkownika.
Do wyboru są zatem:
1. Powietrzne pompy ciepła (powietrze/woda, powietrze/powietrze)
- w popularnej wersji split, składającej się z dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej)
- w wersji monoblok, składającej się z jednostki zewnętrznej oraz odpowiedniego sterownika wewnętrznego
2. Gruntowe pompy ciepła (składające się z jednostki wewnętrznej, podłączone do dolnego źródła ciepła, jakim są kilkuset metrowe odwierty)
Decydując się na dowolny rodzaj pompy ciepła, warto rozważyć decyzję o połączeniu jej z instalacją fotowoltaiczną. Pompy ciepła tak jak inne urządzenia w naszych budynkach, zasilane są energią elektryczną. System fotowoltaiczny produkuje prąd z promieniowania słonecznego, który możemy wykorzystać do własnych potrzeb. Zatem łącząc fotowoltaikę z pompą ciepła zapewniamy sobie darmową energię cieplną do ogrzewania całego budynku i wody użytkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, budynek stanie się niemal samowystarczalny energetycznie, a koszty jego eksploatacji spadną praktycznie do zera.
Doradzamy każdemu klientowi w taki sposób, aby był w pełni świadomy najlepszego wyboru z jednoczesną gwarancją najwyższej jakości.