Co warto wiedzieć o pompach ciepła?
Co warto wiedzieć o pompach ciepła?
13/04/2022

Pompa ciepła – czy to się opłaca?

 

Jednym z najbardziej interesujących i aktualnych tematów jest opłacalność inwestycji w zakup i montaż pompy ciepła. Jest to kluczowy element przed podjęciem każdej decyzji o zakupie. Zazwyczaj, by móc ocenić i oszacować koszty wykonujemy wywiad wśród osób z najbliższego otoczenia lub wspieramy się informacjami dostępnymi na forach internetowych. W taki sposób pozyskujemy wstępną wiedzę, która niestety często mylnie buduje naszą świadomość. W celu precyzyjnego doboru pompy ciepła konieczna jest wiedza specjalisty, który podchodzi indywidualnie do każdego przypadku.

Zdecydowanie pompa ciepła będzie opłacalnym rozwiązaniem dla właścicieli budynków bez przyłącza do sieci gazowej. Koszty użtkowania pompy ciepła są bowiem znacznie niższe niż koszty ogrzewania kotłem na paliwo gazowe.

Analizując kwestie związane z opłacalnością inwestycji w pompę ciepła warto zaznaczyć fakt, że możemy wiele zaoszczędzić już na etapie projektowania oraz budowy budynku. Wiąże się to bowiem z brakiem konieczności tworzenia osobnego pomieszczenia kotłowni oraz budowy komina.

 

 

Opcje wyboru

 

Na rynku mamy wiele rodzajów oraz wariantów pomp ciepła. Umożliwia to wybór najbardziej odpowiedniego rozwiązania dla każdego budynku i różnych potrzeb użytkownika.

Do wyboru są zatem:

 

1. Powietrzne pompy ciepła (powietrze/woda, powietrze/powietrze)

- w popularnej wersji split, składającej się z dwóch jednostek (zewnętrznej i wewnętrznej)

- w wersji monoblok, składającej się z jednostki zewnętrznej oraz odpowiedniego sterownika wewnętrznego

 

2. Gruntowe pompy ciepła (składające się z jednostki wewnętrznej, podłączone do dolnego źródła ciepła, jakim są kilkuset metrowe odwierty)

 

 

Współpraca pompy ciepła z innymi instalacjami – jak zoptymalizować koszty?

 

Decydując się na dowolny rodzaj pompy ciepła, warto rozważyć decyzję o połączeniu jej z instalacją fotowoltaiczną. Pompy ciepła tak jak inne urządzenia w naszych budynkach, zasilane są energią elektryczną. System fotowoltaiczny produkuje prąd z promieniowania słonecznego, który możemy wykorzystać do własnych potrzeb. Zatem łącząc fotowoltaikę z pompą ciepła zapewniamy sobie darmową energię cieplną do ogrzewania całego budynku i wody użytkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, budynek stanie się niemal samowystarczalny energetycznie, a koszty jego eksploatacji spadną praktycznie do zera.Wróć ikona

Najpopularniejsze mity dotyczące pomp ciepła
Coraz częściej stosowanymi urządzeniami grzewczymi w domach jednorodzinnych są pompy ciepła. Pomimo ich stale rosnącego zainteresowania, wciąż słyszy się wiele fałszywych teorii, które postaramy się..
Zobacz więcej więcej
Przegląd kotła, pompy ciepła i innych urządzeń grzewczych - czy warto go wykonać?
Przed nadchodzącym sezonem grzewczym warto podjąć odpowiednie kroki, aby móc się do niego prawidłowo przygotować. Jak to zrobić?
Zobacz więcej więcej
Kompleksowość

Doradzamy każdemu klientowi w taki sposób, aby był w pełni świadomy najlepszego wyboru z jednoczesną gwarancją najwyższej jakości.

tło

Projekty
tło

Sprzedaż
tło

Montaż
tło

Serwis
Infolinia serwisowa
ikona 48 363 0 363
ikona 533 316 316
Współpracujemy
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo