Najpopularniejsze mity dotyczące pomp ciepła
Najpopularniejsze mity dotyczące pomp ciepła
13/04/2022

Coraz częściej stosowanymi urządzeniami grzewczymi w domach jednorodzinnych są pompy ciepła. Pomimo ich stale rosnącego zainteresowania, wciąż słyszy się wiele fałszywych teorii, które postaramy się obalić.

 

 

1. Pompa ciepła jest bardzo droga.

Dokonując dokładnej analizy oraz porównania kosztu zakupu i montażu pompy ciepła, a innych rozwiązań grzewczych, np. kotłowni gazowej okazuje się, że wybór odnawialnych źródeł energii jest korzystniejszą i tańszą opcją. Należy bowiem wziąć pod uwagę dodatkowe koszty jakie ponosi inwestor przy uzbrojeniu kotłowni gazowej. Są nimi między innymi: niezbędne projekty instalacji, wykonanie przyłącza gazowego do działki, skrzynki gazowej oraz systemów kominowych. Wszystkich tych kosztownych elementów pompa ciepła nie potrzebuje. Warto również zaznaczyć, że w obecnych czasach mamy ogromny wybór pomp ciepła, a ich ceny są bardzo korzystne. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z wielu form wsparcia, jak np. dofinansowań, które znacznie odciążą domowy budżet.
 

2. Pompa ciepła wywołuje duży hałas.

Wszystkie dostępne na rynku pompy ciepła są zobowiązane do spełniania wszelkich wytycznych dotyczących maksymalnego dopuszczalnego poziomu hałasu. Oferowane przez nas pompy ciepła zostały specjalnie zaprojektowane i skonstruowane tak, aby generować jak najniższy poziom hałasu niż standardowo. Obecnie produkowane urządzenia instalowane w budynkach wytwarzają tyle samo lub mniej hałasu niż zwykłe kotły czy lodówki. Dotyczy to także jednostek zewnętrznych powietrznych pomp ciepła, które również są ciche. Ich praca bywa praktycznie niesłyszalna, dzięki nowoczesnym i innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, które zadowolą i spełnią oczekiwania najbardziej wymagających konsumentów.


3. Powietrzna pompa ciepła nie ogrzeje całego domu.

Innowacyjne pompy ciepła powietrze/woda bez wątpienia mogą być  stosowane jako podstawowe i jedyne źródło ogrzewania w budynku. Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że takie pompy ciepła nie działają, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0°C. Powietrzne pompy ciepła pobierają energię nawet z najzimniejszego powietrza i zamieniają ją w ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę. Dzięki wbudowanej grzałce elektrycznej, zapewniającej tymczasowe wsparcie systemu, urządzenie pracuje nawet przy temperaturze zewnętrznej -20°C. Jednak takich dni w okresie grzewczym jest  niewiele lub nie ma ich wcale. Mimo to powietrzne pompy ciepła nadal ogrzewają cały dom nawet przy bardzo silnych mrozach.


4. Pompa ciepła nie nadaje się do instalacji z grzejnikami.

Pompa ciepła to urządzenie najlepiej współpracujące z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Jednak nie oznacza to, że nie sprawdzi się ono w budynkach z grzejnikami. Pompy ciepła mogą osiągać temperaturę zasilania aż do 65°C, dzięki czemu mogą śmiało współpracować z grzejnikami niskotemperaturowymi.

 

5. Pompa ciepła może być montowana tylko w nowych budynkach.

Pompa ciepła jest urządzeniem przeznaczonym zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków. Zależnie od potrzeb użytkownika, jest ona w stanie zastąpić istniejący kocioł lub wesprzeć jego pracę. Powietrzne pompy ciepła typu Split są szczególnie zalecane w przypadku budynków modernizowanych. Montuje się je bez znacznej ingerencji w budynek oraz jego otoczenie.Wróć ikona

Przegląd kotła, pompy ciepła i innych urządzeń grzewczych - czy warto go wykonać?
Przed nadchodzącym sezonem grzewczym warto podjąć odpowiednie kroki, aby móc się do niego prawidłowo przygotować. Jak to zrobić?
Zobacz więcej więcej
Co warto wiedzieć o pompach ciepła?
Jednym z najbardziej interesujących i aktualnych tematów jest opłacalność inwestycji w pompę ciepła...
Zobacz więcej więcej
Kompleksowość

Doradzamy każdemu klientowi w taki sposób, aby był w pełni świadomy najlepszego wyboru z jednoczesną gwarancją najwyższej jakości.

tło

Projekty
tło

Sprzedaż
tło

Montaż
tło

Serwis
Infolinia serwisowa
ikona 48 363 0 363
ikona 533 316 316
Współpracujemy
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo